Konkurs Literacko-Plastyczny

Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się Konkurs Literacko-Plastyczny.
Od 22 do 26 lutego 2021r. nasi uczniowie poznawali historię języka polskiego, uczestniczyli w prezentacji multimedialnej oraz rozwiązywali quizy i zagadki. Uczyli się dostrzegać jego piękno i znaczenie w codziennym życiu.

Z Dniem Języka Ojczystego związane są tragiczne wydarzenia w Bangladeszu, w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Uczniowie Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Karpaczu wykazali się ogromnym zaangażowaniem i talentem. Trudno było jednogłośnie wybrać zwycięzców. Jury konkursu brało pod uwagę oryginalność, poprawność językową, estetykę pracy oraz wkład włożony w jej wykonanie.

Laureaci konkursu w kategorii „Proza”:
I miejsce – Weronika K. klasa IIIT
II miejsce – Kinga K. klasa IIIT
III miejsce – Kacper J. klasa IIT

Laureaci konkursu w kategorii „Poezja”:
I miejsce – Wiktoria F. klasa IIIT, Kacper Ś. – klasa IITp
II miejsce – Julia H. klasa IIIT, Aleksandra L. klasa IIIT
III miejsce – Paulina G. klasa ITp

Laureaci konkursu w kategorii „Interpretacja wiersza – obraz”:
I miejsce – Klaudia K. klasa IIIT
II miejsce – Patrycja K. klasa IIIT
III miejsce – Martyna R. klasa IIT

Serdecznie gratulujemy!

Skip to content