Jak napisać dobre CV? Niektóre zasady się zmieniły

businessinsider.com.pl

Jak napisać CV?

Dobre CV to wyróżniające się CV. Jeśli nie zwróci uwagi rekrutera od pierwszego spojrzenia, to najpewniej trafi do kosza. Co zrobić aby nasze CV skupiło na sobie uwagę? Jak napisać proste CV? Jak napisać CV w Wordzie? Wyjaśniamy od A do Z.

Przykładów życiorysów jest w sieci mnóstwo. Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na kilka istotnych szczegółów

Niezależnie od tego, czy piszemy życiorys na praktyki, czy do konkretnej oferty pracy, warto stosować się do kilku prostych zasad. Pierwsza z nich to konkretne umiejscowienie informacji. Badania wskazują, że osoba biorąca do ręki nasze CV najczęściej i w pierwszej kolejności rzuca wzrokiem na górę oraz lewą stronę dokumentu. To właśnie tam powinny się znaleźć najważniejsze informacje, takie, na które chcemy zwrócić uwagę czytającego życiorys

Warto, aby wśród tych informacji w pierwszej kolejności znalazły się: nasze imię i nazwisko, stanowisko, na które aplikujemy, nasze cele zawodowe. Pod hasłem cele zawodowe kryje się krótki, na kilka linijek, opis tego, co dotychczas robiliśmy i jakie sukcesy odnieśliśmy. To zaciekawi rekrutera i sprowokuje do dalszego czytania

Jak napisać pierwsze CV?

Szukając pierwszej pracy z oczywistych względów nie będziemy mieli tylko informacji do zawarcia w CV, co osoba posiadająca duże doświadczenie w branży. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy na straconej pozycji. Aby zainteresować swoją osobą rekrutera warto skupić się na naszej wizji swojej kariery oraz umiejętnościach, które związane są z naszymi zainteresowaniami, a które mogą się przydać w pracy zawodowej. Co do wizji, pamiętajmy jednak o umiarze. Nietaktem będzie wypisywanie, że naszą ambicją jest stanowisko dyrektora. Na to przyjdzie czas. Skupmy się na tym co firma może zyskać zatrudniając nas na ten moment oraz na wizji najbliższej naszej przyszłości w firmie. Odpowiedź na pytanie „jak napisać CV bez doświadczenia” zależy w dużej mierze od nas samych. Taki dokument nie będzie bardzo obszerny, jednak przy odrobinie inwencji uda nam się tak zaprezentować swoją osobę, że rekruter będzie chciał nas bliżej poznać i zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak napisać CV w Wordzie?

Co prawda internet oferuje wiele gotowych szablonów do konstruowania CV, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu je stworzyć. Program Word ma swoje ograniczenia, jednak nie jest to niemożliwe. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest czytelność dokumentu. Musi on być tak sporządzony, aby stanowił jedną całość. Chaos nie jest wskazany. Dlatego separatory działów, nagłówki czy punktory powinny być identyczne w całym dokumencie. Nie wspominając już o czcionce. Ta nie powinna być ani zbyt mała ani zbyt duża. Po prostu czytelna. Ważne są także proporcje między nagłówkami a treścią kolejnych działów. Nie warto przesadzać z wielkością nagłówków, nie powinny one zdominować strony dokumentu. Jeden, najwyżej dwa punkty więcej niż czcionka główna powinno wystarczyć. Nie przesadzajmy także z wytłuszczeniem. Jeśli już bardzo chcemy, wystarczy wytłuścić nagłówki, nic więcej. Układ graficzny naszego CV jest bardzo ważny. Trzeba zwrócić uwagę, aby każdy podpunkt stanowił jedną linię z innymi. Niechlujne CV, w którym każda linijka zaczyna się w innym miejscu, wygląda po prostu nieprofesjonalnie i może nas na starcie zdyskwalifikować. Jak ustawić równo linijki w Wordzie? Można to osiągnąć przez tworzenie tabeli, której określone krawędzie następnie ukryjemy. Trudną kwestią jest natomiast wstawienie zdjęcia w dokument Word. Trudność polega przede wszystkim na odpowiednim wyskalowaniu zdjęcia tak, aby po wydrukowaniu CV wyszło ono naturalnie i czytelnie. Wymaga to dużo cierpliwości i pracy, może się przy tym kilkukrotnie rozjeżdżać tekst, jednak przy odrobinie samozaparcia uda się osiągnąć zamierzony efekt. Warto jednak samemu wcześniej wydrukować takie CV i zobaczyć, czy wszystko wyszło równo i czy zdjęcie jest czytelne.

Jak napisać proste CV?

Pierwszą kwestią, jaką warto rozważyć, jest zakres umieszczanych w CV informacji. Proste CV oznacza CV zwięzłe i czytelne. Warto pamiętać o umiarze i selekcji. Umiar dotyczy zarówno całego dokumentu, jak i każdego podpunktu z osobna. Nikomu nie będzie się chciało czytać CV, które będzie miało np. cztery strony, a każdy jego element będzie wnikliwie opisany. I tu przechodzimy do selekcji. Umieśćmy w CV tylko najpotrzebniejsze informacje, przede wszystkim te, mające bezpośredni związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Zbyt duży natłok informacji zniechęca. Nie opisujmy też drobiazgowo każdego etapu kariery – ograniczmy się do kilku najpotrzebniejszych słów, jak opis obowiązków. Pamiętaj, że CV musi odpowiadać na potrzeby pracodawcy. Jeśli to możliwe, postaraj się je skonstruować tak, aby odpowiadało na każdy punkt zawarty w ogłoszeniu, którego dotyczy. Kolejna kwestia to sposób przekazywania informacji. Pamiętaj, że liczby, procenty i inne twarde dane działają najlepiej. Jeśli tylko to możliwe opisz swoje doświadczenia, osiągnięcia i umiejętności właśnie w ten sposób. Ważną kwestią jest także wyróżnienie swojego CV. Pozwoli ściągnąć uwagę rekrutera. Skorzystaj z wyrazistego, ale czytelnego szablonu. Powyższe zasady warto zastosować na każdym etapie, niezależnie czy składamy życiorys na praktyki czy nie kierownicze stanowisko.

Jak napisać CV krok po kroku

Napisanie dobrego CV może wydawać się bardzo trudne, jednak w istocie takie nie jest. Trzeba na to jednak poświęcić dłuższą chwilę. Po pierwsze przygotujmy się. Sprawdźmy czego dokładnie wymaga firma. Podkreślmy raz jeszcze – CV powinno odpowiadać na każdy element ogłoszenia, którego dotyczy. Zacznijmy od podjęcia decyzji, czy sami konstruujemy swoje CV czy też korzystamy z gotowego szablonu. Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Pierwsze jest czasochłonne i wymagające, ale pozwoli nam stworzyć przypuszczalnie niepowtarzalny dokument. Szablon jest na pewno prostszy, bardziej atrakcyjny wizualnie, ale nigdy nie wiemy, czy wśród złożonych ofert nie trafi się dziesięć identycznych. Co dokładnie zawrzeć w CV? Wszystkie działy i elementy CV opisujemy poniżej.

Kolejność działów w CV

Kiedyś zwyczajem było umieszczanie na samym początku CV naszych danych osobowych i kontaktowych, następnie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i dopiero zainteresowań. Czasy się jednak zmieniły i takie CV raczej nikogo nie zainteresuje. Dla wielu pracodawców ważniejsze będzie nasze doświadczenie i wizja rozwoju w firmie, niż to jakie szkoły skończyliśmy. Dlatego też warto przemodelować swój życiorys. Zaczynamy od naszych danych, gdyż bez tego ani rusz. Powinniśmy tu zawrzeć nasze imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Jeśli firma, do której aplikujemy zamieściła takowy, dobrze będzie dopisać tutaj, najlepiej na samej górze, numer referencyjny ogłoszenia, na które odpowiadamy. W danych osobowych nie musimy umieszczać numeru PESEL oraz daty czy miejsca urodzenia. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie jeśli mamy takie życzenie. W następnej kolejności, poniżej warto umieścić od razu nasze doświadczenie zawodowe czyli przebieg kariery. Powinno to przykuć uwagę rekrutera i bardzo dobrze, gdyż stanowi to nasz główny atut. Zaraz po doświadczeniu umieśćmy wedle uznania swoje zainteresowania lub wizję rozwoju w zawodzie. Każdy z tych działów powinien być czytelnie oddzielony oraz zwięźle opisany. Dzięki temu nie zmęczymy osoby czytającej CV i za razem mamy szansę skupić na tych działach uwagę rekrutera, co może zaowocować lekkim, łatwym i przyjemnym dla nas przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej. Łatwiej jest bowiem opowiadać o tym, co nas interesuje, niż odpowiadać na podchwytliwe pytania komisji. Nasze plany rozwoju w zawodzie nie powinny sięgać zbyt daleko. Wystarczy opis głównych czynników motywujących nas do pracy na tym a nie innym stanowisku.

Zdjęcie w CV – jak cię widzą, tak cię piszą

Zdjęcie w dokumentach aplikacyjnych w dokumentach nie jest wymagane. Warto jednak je zamieścić. Co prawda profesjonaliści nie powinni kierować się wyglądem innych osób, jednak jesteśmy tylko ludźmi. Każdy po części kieruje się emocjami. Warto zatem je zamieścić, ale nad tym jak powinno ono wyglądać powinniśmy się poważnie zastanowić. Jak dobrać zdjęcie aby zadziałało na naszą korzyść? To złożona kwestia zależna m.in. od tego na jakie stanowisko aplikujemy.

Zdjęcie do CV a strój

To, w jakim stroju najlepiej zrobić sobie zdjęcie do dokumentów aplikacyjnych zależy od tego, w jakim charakterze chcemy pracować. Jeśli szukamy pracy w poważnej korporacji, w biurze lub urzędzie, warto zamieścić zdjęcie oficjalne. Garnitur lub przynajmniej koszula i krawat będzie tu odpowiednia. Jeśli natomiast szukamy pracy w wolnym zawodzie np. jako dziennikarz, nie musimy silić się na krawat. Wystarczy gładka koszula z rozpiętym kołnierzykiem. Warto unikać koszulek, odkrytych ramion czy zbyt jaskrawych kolorów. Im klasyczniej, tym lepiej. Oczywiście nie należy przesadzać też w drugą stronę. Smoking czy suknia balowa nie jest strojem odpowiednim do takiego zdjęcia, niezależnie od stanowiska, na które aplikujemy. Kwestia ubioru to także nakrycie głowy. Nawet jeśli na co dzień chodzimy w czapce i najlepiej się w niej czujemy, nie zakładajmy jej do zdjęcia do CV. Wyjątek stanowią tylko nakrycia głowy wynikające z wymogów naszej religii, jednak są to dość czytelne symbole i nikt nie powinien nam robić problemu z tytułu posiadania religijnego nakrycia głowy na zdjęciu.

Zdjęcie do CV to nie selfie

Zdjęcie zrobione z ręki, tzw. selfie nie będzie dobrym rozwiązaniem w tym przypadku. Mimo niezaprzeczalnej kariery, jaką robią tego typu zdjęcia na świecie, CV to nie jest miejsce dla selfie. Warto oddać się w ręce profesjonalisty. Zdjęcie do CV musi być odpowiednio wykadrowane oraz doświetlone a pewność co do tych parametrów zapewni nam tylko studio fotograficzne. Nawet najlepszy aparat z telefonu komórkowego nie zagwarantuje nam odpowiedniej jakości zdjęcia. Pod pojęciem jakość mieści się także odpowiedni kadr, gdyż zdjęcie takie powinno obejmować tzw. kadr portretowy. Niedopuszczalne są więc zdjęcia obejmujące całą lub większość sylwetki. Powinno ono przypominać zdjęcie z dowodu osobistego lub prawa jazdy, może jednak obejmować półprofil, nie musi być zrobione na wprost. Jeśli nosimy okulary możemy bez skrępowania zrobić sobie zdjęcie w okularach, jednak unikajmy okularów przeciwsłonecznych. Z tego względu nie zamieszczajmy w CV zdjęć z wakacji. Zdjęcie w dokumentach aplikacyjnych powinno być przed wszystkim czytelne. Warto je także dopasować do układu całej strony CV. Nie powinno ono być ani za duże, np. nie może zajmować 1/3 strony, ani też za małe. Zdjęcie do CV nie powinno być także czarno-białe. Takie zdjęcia są dość smutne, a to nie jest efekt jaki chcemy uzyskać. Kolor zdjęcia tyczy się także tła. Powinniśmy wybrać tło jednolitego koloru, najlepiej białe. Co prawda nie mamy wpływu na to, jak zostanie wydrukowane nasze CV, jednak zdjęcia kolorowe to zawsze bardziej bezpieczne rozwiązanie.

Gdzie wstawić zdjęcie w CV

Niemały problem może także stanowić umiejscowienie zdjęcia na stronie dokumentu. Nie ma jednak jednej konkretnej dyrektywy w tym względzie. Ważne, aby zdjęcie pasowało do reszty dokumentu. Wszystko zależy od tego jaki szablon wybraliśmy. Dobrym miejscem na zdjęcie w CV są okolice prawego lub lewego górnego rogu strony. Jeśli nasze CV ma kilka stron, nie dodawajmy go na każdej. W zupełności wystarczy na samym początku dokumentu.

Kiedy nie dodawać zdjęcia w CV i czego unikać

Warto się zainteresować jakie zwyczaje panują w danym kraju, w którym mieści się siedziba firmy, do której aplikujemy. W niektórych państwach, jak na przykład w Wielkiej Brytanii, w obawie przed zarzutem o dyskryminację, pracodawcy od razu odrzucają dokumenty ze zdjęciem. Podobne praktyki mają miejsce w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Warto się zagłębić w ten temat. Zdjęcie powinno być neutralne. Niezależnie od tego jak odpowiedzialna miała by być nasza przyszła praca nie warto zamieszczać zdjęcia ani zbyt poważnego, smutnego ani zdjęcia zbyt wesołego. W jednym przypadku możemy być odebrani jako nudziarze, w drugim zaś jako osoby niedojrzałe i niepoważne. Ani jeden ani drugi scenariusz nie pomoże w pracy, niezależnie od tego czy w naszych kompetencjach leży kontakt z klientem czy nie. Zdjęcia nie powinny też być przerysowane, przestylizowane. Panie powinny unikać zbyt mocnego makijażu i wymyślnych fryzur. Jasne – jeśli nosimy dredy nie ma potrzeby ich retuszowania, nawet jest to odradzane. To samo tyczy się posiadanych kolczyków czy tatuaży okolicy głowy, np. na szyi. Nie usuwajmy ich – przyszły pracodawca może być zdziwiony na nasz widok na rozmowie kwalifikacyjnej i jeśli nie jest osobą wyjątkowo liberalną i wyrozumiałą, w efekcie tylko stracimy czas. A nie o to przecież chodzi. W dobrym tonie jest aby Panie miały jednak, mimo wszystko, spięte lub gładko uczesane włosy na zdjęciu w CV. Bezwzględnie unikajmy także zdjęć, z których mniej lub bardziej profesjonalnie wycięliśmy inne osoby. Pamiętajmy, że zdjęcie jest naszą wizytówką. Unikajmy także nieaktualnych zdjęć. Duża różnica między zdjęciem a naszym aktualnym wyglądem może zrobić niezbyt dobre wrażenie na rozmówcy. Ponadto przestarzałe zdjęcie wskazuje, że nie poświęciliśmy zbyt dużej ilości czasu na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. W sposób oczywisty nie za dobrze to o nas świadczy – nie jest to bynajmniej dowód naszego zaangażowania i profesjonalnego podejścia do szukania nowej pracy.

Cel zawodowy w CV

Warto zamieścić ten punkt w dokumentach aplikacyjnych. Pokaże on Twoją wizję pracy, o którą się ubiegasz. Na pewno też wyróżni spośród innych aplikacji. A jak konkretnie sformułować swoje cele? Zależy to w dużej mierze od stanowiska, na które aplikujesz oraz twojego dotychczasowego doświadczenia. Jako pracownik działu obsługi klienta z kilkuletnim stażem możesz chcieć wykorzystać zdolności analityczne oraz znajomość procedur, aby możliwie najlepiej dopasować konkretny produkt do konkretnego klienta. Z kolei jako informatyk możesz chcieć rozwijać firmę i wprowadzać w niej najnowsze technologie z branży. Pozwoli to firmie umocnić się na pozycji lidera rynku, a Tobie spełnić się w zawodzie. Aplikując na stanowisko pracownika laboratorium zwróć uwagę rekrutera na to, że chcesz pracować w firmie wiodącej na rynku, po to, aby rozwijać swoją wiedzę o nowe metody badawcze oraz obsługę najnowocześniejszego sprzętu. W przyszłości jako doświadczony pracownik chcesz proponować firmie nowe kierunki badań, które mogą przynieść zarówno dobre skutki dla pacjentów, jak i zysk i prestiż firmie. Dodaj, że badania laboratoryjne to także Twoja pasja, co pozwoli Ci w pełni zaangażować się w naukę i rozwijanie siebie oraz firmy.

Osiągnięcia w CV

Często przy konstruowaniu CV pojawia się pytanie – co wpisać w osiągnięciach. Jesteś pracownikiem z wieloletnim stażem i zdążyłeś już wiele osiągnąć w branży. Najlepiej wybrać takie osiągnięcia, które mają jak najwięcej wspólnego ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie stanowi to problemu, jeśli jedynie zmieniamy firmę. Jeśli natomiast zmieniasz branże lub aplikujesz do pierwszej pracy wpisz takie osiągnięcia, które mogą wskazywać na posiadanie przez Ciebie umiejętności cenionych w danym zawodzie. Dobrze się zastanów, a na pewno znajdziesz jakieś powiązanie. Wpisując konkretne osiągnięcia najpewniej zaciekawisz rozmówcę i będzie on chciał poznać szczegóły twojego toku myślenia – przygotuj sobie argumentację, dlaczego dane osiągnięcie jest cenne w odniesieniu do przyszłej pracy.

Jak zaprezentować swoje osiągnięcia

Sposób prezentacji osiągnięć jest równie ważny, co one same. Jak to zrobić? Przede wszystkim konkretnie. Niezależnie od tego czy to będą osiągnięcia życiowe czy już jako pracownika, nie wdawaj się w opis całej historii. Na to będzie czas w trakcie rozmowy. Wpisz konkretne działanie i jego konkretny efekt, najlepiej poparty liczbami lub procentami. Liczby zawsze przyciągają uwagę. Poniżej przykłady dobrze opisanych osiągnięć:

– Zmniejszyłem wydatki na reklamę firmy przy zachowaniu stałego przyrostu liczby klientów

– Zoptymalizowałem proces produkcji skracając jej czas o 25% i redukując koszty zakupu materiałów o 10%

– Wdrożyłem nowe treści na stronę internetową, co przełożyło się na wzrost liczby nowych użytkowników o 20%

Co z działem „zainteresowania” w CV?

Jako nowy pracownik wnosisz do firmy nie tylko doświadczenie z poprzednich miejsc pracy, ale także swój charakter. O osobowości aplikującego naprawdę dużo mówią jego zainteresowania, dlatego warto zawrzeć ten dział w CV. Nie trzeba, a nawet nie wypada się tutaj rozpisywać na temat tego, czym konkretnie i dlaczego interesujemy się w danym temacie. Na to także będzie okazja podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak informacje zawarte w dziale zainteresowania mają jedną zasadniczą funkcję – mają zaciekawić rekrutera. Oto kilka przykładów ciekawych zainteresowań wartych zawarcia w CV:

Gry strategiczne

Niezależnie od tego czy są to gry komputerowe czy planszowe, tak sformułowane zainteresowanie dużo mówi o osobie aplikującej do pracy. Można po tym wnieść, że lubi ona i umie rozwiązywać zadania logiczne, umie planować swoje działanie i przewidywać jego skutki. To także dowód na wysoko rozwiniętą wyobraźnię i umiejętność myślenia abstrakcyjnego. Osoba często grająca w tego typu gry powinna charakteryzować się także umiejętnością pracy zarówno w pojedynkę jak i w grupie, co jest bardzo pożądaną cechą w wielu zawodach.

Komputery

To dość obszerne hasło z dużym prawdopodobieństwem zaciekawi rekrutera i zmotywuje do rozmowy. Pod tym może się kryć tak naprawdę wszystko. Od budowy komputerów i ich podzespołów, poprzez grafikę komputerową po programowania na wszelkich znanych poziomach. Komputery nie jedno mają imię i jeśli tylko się interesujemy jakimś zagadnieniem z nimi związanym oraz umiemy się poruszać w danym temacie, warto o tym wspomnieć. Zwłaszcza, jeśli aplikujemy do firmy, która swoim profilem lub branżą odpowiada temu właśnie tematowi.

Sporty ekstremalne

Tutaj warto dopisać o jaki konkretnie sport chodzi. Z jednej strony, może to wskazywać na naszą skłonność do ryzyka i na zwiększoną możliwość odnoszenia kontuzji, które mogą nas dość często wykluczać z życia firmy. Jednak sporty ekstremalne to także odwaga, odpowiedzialność i opanowanie. A te cechy są już bardzo cenione w wielu zawodach. Chęć przekraczania własnych granic, upór i systematyczność tylko mogą podnieść naszą wydajność w pracy. A dlaczego warto wspomnieć o jaki konkretnie sport chodzi? Jeśli tak się zdarzy, że nasz przyszły szef także się tym sportem interesuje, mamy już wspólny temat do rozmów i nawiązaną nić porozumienia.

Sport jako taki

Nie musimy od razu zajmować się sportem ekstremalnym. Pod hasłem sport może kryć się wiele znaczeń. Jeśli interesujemy się sportem tylko czysto teoretycznie także warto o tym wspomnieć. Dla rekrutera oznacza to, że potrafimy oddać się jakiemuś tematowi, że jeśli coś nas zaciekawi to zgłębiamy to zagadnienie. Może to być także dowód na to, że umiemy analitycznie myśleć, mamy dobrą pamięć czy po prostu lubimy być na bieżąco ze zmianami na danym polu. A to bardzo potrzebne cechy. Ponadto możemy wpisać tu rozwinięcie, jeśli uprawiamy jakiś sport. Każdy czynny sportowiec musi cechować się cierpliwością, systematycznością, zapałem i pokorą. Ponadto można wyodrębnić wiele cech charakterystycznych dla danego sportu jak szybkość, spryt czy taktyka. Uprawianie sportu wskazuje także na to, że lubimy dbać o kondycję i w związku z tym najprawdopodobniej cieszymy się dobrym zdrowiem, co także nie jest bez znaczenia dla przyszłego pracodawcy. Oczywiście o szczegółach i naszym rozumieniu tego użytego w CV pojęcia możemy rekrutera poinformować w trakcie rozmowy.

Socjologia

Lubisz wiedzieć i zauważasz jak funkcjonuje tłum? Znane Ci są socjotechniki, wiesz jak je stosować i jak się przed nimi chronić? Jeśli tak, to na pewno warto o tym wspomnieć w dziale zainteresowań. Tego typu wiedza na pewno przyda się na kierowniczych stanowiskach. Umiejętność dotarcia z przekazem do każdego pracownika jest przecież kluczowa, a wysokie kompetencje w tym względzie tylko ułatwią efektywne kierowanie zespołem.

Zainteresowania w CV – po co je zamieszczać?

Wiele jest zainteresowań, które warto wpisać w CV. Nadrzędna zasada jest jedna. Nie warto wpisywać tematów, w których orientujemy się tylko trochę. Aby nie przysparzać sobie stresu w momencie pytania o dane nasze zainteresowanie, lepiej wpisać takie, które jest nam naprawdę dobrze znane i na temat którego możemy rozmawiać godzinami. Wykaże to naszą otwartość na rozmowę i wymianę poglądów. Ponadto nasze zainteresowania mogą naprawdę wiele o nas powiedzieć. Wpisanie ciekawego zainteresowania w CV na pewno zwróci uwagę rekrutera, zaciekawi i sprowokuje do rozmowy. A ta zajmie cenny czas w trakcie spotkania.

Klauzula przetwarzania danych w CV

Klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych musi znaleźć się w każdym życiorysie i być odpowiednio skonstruowana, aby odpowiadała najnowszym wymogom, zgodnym z tzw. RODO. Najodpowiedniejszym miejscem na klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych będzie dół strony. Każdej strony. Dotychczasowa treść klauzuli, umieszczanej w CV, jest już nieaktualna i niewłaściwa. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ umieszczenie starej klauzuli lub nie umieszczenie jej w ogóle, w myśl obowiązujących przepisów, uniemożliwia pracodawcy przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego. Innymi słowy, jeśli pracownik dział HR zobaczy, że na naszym CV nie ma aktualnej klauzuli, od razu wyrzuci je do kosza. Nasze duże doświadczenie i zapał do pracy będzie wtedy absolutnie bez znaczenia. Aktualna treść, najprostszej wersji klauzuli, którą trzeba umieścić w swoim CV, brzmi następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Jest to najkrótsza wersja, gdyż klauzula może jeszcze zawierać podstawę prawną, a wtedy brzmieć będzie tak: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

To jednak nie wyczerpuje tematu treści klauzuli. Pamiętajmy, że powyższe przykłady dotyczą tylko i wyłącznie aktualnie prowadzonego procesu rekrutacji. W myśl obowiązujących przepisów, po zakończeniu tego procesu pracodawca zobowiązany jest zniszczyć nasze dokumenty. Co za tym idzie, nie ma szans na to, aby nasze CV znalazło się w archiwum firmy i mogło być użyte w przyszłości. Aby temu zapobiec wystarczy dodać do klauzuli zapis „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przeprowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę”. Naprawdę warto o tym pamiętać. A co w przypadku kiedy firma wymaga własnej klauzuli? Jeśli jest to określone w ogłoszeniu i podana została jej treść, wtedy trzeba ją bezwzględnie zastosować. Czy to znaczy, że panuje to dowolność? W pewnym sensie tak. Dokładnie znaczy to, że klauzula tak naprawdę może być napisana nawet potocznym językiem. Jednak aby niczego nie przeoczyć warto zastosować któryś z powyższych wzorów. Gwarantują pełne bezpieczeństwo i kontrolę nad wykorzystaniem naszych danych.

CV po angielsku – klauzula

Wiele firm, które mają swoje centrale w krajach Unii Europejskiej, a w Polsce jedynie filie, może wymagać napisania CV po angielsku. W związku z tym klauzulę „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych” również trzeba napisać w tym języku. Wyszukiwarki internetowe podają wiele możliwości, jednak nie każda z nich jest właściwa. Prawidłowa fraza o zgodzie na przetwarzanie danych, zgodna z RODO, powinna brzmieć następująco:

I hereby consent to my personal data being processed by (company name) for the purpose of considering my application for the vacancy advertised under reference number (123XX6 etc.)

Oczywiście należy w niej uzupełnić pełną nazwę firmy i numer referencyjny ogłoszenia. Zdarzyć się może także tak, że firma wymagać będzie napisania CV w języku niemieckim. W tym przypadku klauzula o przetwarzanych danych powinna mieć następującą treść:

Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch (der Firmenname) für die Rekrutierungszwecke verwendet werden.

Jak napisać CV – kompendium

Jak napisaliśmy na początku, dobre CV to takie, które przykuje uwagę rekrutera. Można to osiągnąć na wiele sposobów, jednak najbardziej skutecznym jest przede wszystkim ciekawy układ graficzny naszego CV. Ciekawy, czyli taki, który wyróżni ten dokument spośród setek innych. Drugą ważną kwestią jest rozmieszczenie i sposób formułowania informacji. Warto zajrzeć do sieci i sprawdzić, które miejsca na stronie najbardziej skupiają uwagę osoby czytającej CV. Jednak pamiętajmy, że nawet dobrze skonstruowane CV nie może być przeładowane informacjami. Sprowadza się to do jednej, prostej zasady – powinno ono być jak najbardziej dopasowane do ogłoszenia, na które aplikujemy. Nie zawsze warto zamieszczać w CV cały przebieg naszej kariery czy edukacji. Wiele osób zastanawia się ponadto czy dodawać do swojego CV zdjęcie, gdyż prawie wszystkie szablony mają na nie miejsce. Aby odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy firma, do której aplikujemy nie odrzuca dokumentów zawierających fotografię. Może się tak zdarzyć na przykład w krajach, w których częste są pozwy na tle dyskryminacji rasowej lub ze względu na płeć. Lepiej po prostu sprawdzić w jakim kraju znajduje się główna siedziba firmy i jakie praktyki tam panują. Jeśli upewnimy się, że zdjęcie nam nie zaszkodzi, nie oszczędzajmy na jego jakości i strój, w którym wystąpimy dopasujmy do stanowiska i branży, do której aplikujemy. Poza kwestią zdjęcia, wątpliwości może budzić także umieszczanie celów zawodowych w CV. Jednak mogą one nam tylko pomóc, gdyż w ten zwięzły sposób nakreślimy przyszłemu pracodawcy swoją wizję rozwoju i misję jaka przyświeca nam w danym zawodzie. Pewność siebie i jasna ścieżka, którą chcemy iść zawsze dobrze wygląda. Tak samo jest z zainteresowaniami. Warto je dodać wraz z krótkimi opisami. Mogą one zaciekawić rekrutera, który będzie chciał poznać szczegóły oraz dowiedzieć się od nas jakie naszym zdaniem cechy związane z konkretnym naszym zainteresowaniem mogą zaprocentować na stanowisku, o które się ubiegamy. A to jak odpowiemy na tak postawione pytanie zależy tylko od nas. Na sam koniec sporządzania swojego CV trzeba koniecznie pamiętać o umieszczeniu aktualnej klauzuli dotyczącej zezwolenia na przetwarzanie naszych danych osobowych. Bez tego nawet najlepsze, najbardziej wartościowe i najładniejsze CV będzie bezużyteczne. Kilka lat temu prawo uległo zmianie i aktualna treść klauzuli musi być zgodna z rozporządzeniem Unii Europejskiej. Jeśli nie aktualizowaliśmy naszego CV od dość długiego czasu koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę. Reasumując dobre CV to dokument rzucający się w oczy, czytelny, zwięzły i intrygujący. Warto poświęcić czas na jego skonstruowanie.

Skip to content