Czytamy…

„PSIKUS SZYMBORSKIEJ”. W PIERWSZYM NAKŁADZIE TOMU Z WIERSZAMI NOBLISTKI MOŻNA NATKNĄĆ SIĘ NA NIESPODZIANKĘ

„Na naszych oczach narodził się prawdziwy biały kruk” — czytamy w oświadczeniu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Chodzi o pierwsze wydanie tomu „Wiersze wszystkie”, który ukazał się w Wydawnictwie Znak z okazji setnej rocznicy urodzin poetki. W zbiorze zaplątał się… wiersz, który nie jest jej autorstwa. — Traktuję to jako swego rodzaju żart czy psikus, który z pewnością rozbawiłby Szymborską — mówi Onetowi prof. Michał Rusinek.

  • Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. Częścią świętowania jest wydanie tomu „Wiersze wszystkie”, zbierającego po raz pierwszy wszystkie utwory noblistki
  • Jak się okazuje, w zbiorze można znaleźć niespodziankę. Znalazł się tam wiersz, który w rzeczywistości jest… pastiszem utworu poetki

„Przygotowując tom »Wiersze wszystkie«, włączyliśmy (…) do niego utwór Przerwana opowieść. Wiersz w rzeczywistości napisał Witold Turdza, którego przepraszamy za ten błąd. Wspaniały to pastisz, którego nie powstydziłaby się nasza znakomita Noblistka, więc z rozpędu włączyliśmy go do innych jej utworów. Znając poczucie humoru Poetki, zaśmiewa się pewnie teraz z tej pomyłki, którą oczywiście naprawiliśmy w dodruku” — czytamy w oświadczeniu wydawnictwa. (…)

  całość:      https://kultura.onet.pl/ksiazki/blad-w-tomie-wierszy-wislawy-szymborskiej-z-pewnoscia-by-ja-to-rozbawilo/3m0mp2f

****************************************************************

CAMILLA LÄCKBERG: LUBIĘ PISAĆ O RZECZACH, KTÓRYCH BOJĘ SIĘ NAJBARDZIEJ [WYWIAD]

Wydaje mi się, że wiele osób postrzega Szwecję jako bezpieczne miejsce do życia, ale ten spokój na powierzchni sprawia, że mroczne rzeczy wydają się jeszcze straszniejsze – mówi w wywiadzie dla Onet.pl Camilla Läckberg, jedna z najpoczytniejszych szwedzkich autorek kryminałów. W polskim tłumaczeniu ukazała się właśnie powieść „Kult”, będąca drugą odsłoną trylogii, pisanej przez Läckberg wspólnie z Henrikiem Fexeusem.

Camilla Läckberg jest jedną z najpoczytniejszych współczesnych autorek kryminałów na świecie. Popularność zyskała za sprawą serii powieści, których głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i jej mąż Patrik Hedstrom.

  •   W polskim tłumaczeniu ukazała się powieść „Kult”, będąca drugą częścią zaplanowanej trylogii autorstwa duetu bestsellerowej autorki kryminałów Camilli Lackeberg i znanego szwedzkiego mentalisty Henrika Fexeusa.
  •  Intryga rozpoczyna się tym razem w chwili zaginięcia kilkuletniego Ossiana. Zagadkę próbują rozwikłać znani już czytelnikom policjantka Mina Dabiri i przenikliwy znawca psychologii Vincent Walder. (…)

https://kultura.onet.pl/ksiazki/camilla-lackberg-lubie-pisac-o-rzeczach-ktorych-boje-sie-najbardziej/ef422h9

***********************************************************

KOCHANKA PISAŁA O LORDZIE BYRONIE: ZŁY I NIEBEZPIECZNY. PODEJRZEWANY O ZAKAZANY ROMANS WYJECHAŁ Z KRAJU

Był symbolem romantyzmu, a jego kochliwość doprowadziła do tego, że Brytyjczycy grozili mu linczem. Romansował          z hrabinami i żonami piekarzy, a jego największym dziełem jest „Don Juan”, poemat o słynnym uwodzicielu. Lord Byron stał się legendą za życia, a niektóre jego wyskoki potrafią szokować do dziś.

  • Byron przekroczył granice, gdy pojawiły się pogłoski o jego romansie z przyrodnią siostrą. Poeta pospiesznie wziął ślub z inną kobietą i szybko się rozwiódł, a potem opuścił kraj
  • Podróżował po południu Europy i tam również siał zgorszenie. Głośno było o jego zaangażowaniu w politykę, które doprowadziło do tragedii (…)

Na początku nic nie wskazywało na to, że George Gordon Byron stanie się jednym z czołowych poetów angielskiego romantyzmu, znanym bawidamkiem i bałamutnikiem, dysponującym pokaźną fortunką. Był synem Johna „Szalonego Jacka” Byrona, oficera Armii Brytyjskiej, który stosunkowo szybko roztrwonił majątek swojej żony, a matki przyszłego poety. W dodatku mały George urodził się z defektem — zniekształconą prawą stopą. Ta wada będzie mu doskwierała do końca jego krótkiego, ale burzliwego życia. (…)

https://kultura.onet.pl/ksiazki/lord-byron-byl-najwiekszym-skandalista-swoich-czasow-caly-kraj-go-wyklal/rj1gfqg

********************************************************

MINISTERSTWO KULTURY PRZYZNAŁO DOTACJE NA CZYTELNICTWO. „OD KILKU LAT IDĄ NA IMPREZY KATOLICKIE”

 Ministerstwo Kultury przyznało dotacje w związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Decyzją resortu pieniędzy nie otrzyma wiele czołowych festiwali, w tym wydarzeń o renomie międzynarodowej. Dotacje przyznano za to m.in. Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich oraz powiązanej z politykami PiS-u fundacji Polska Wielki Projekt.

Najwyższa z tegorocznych dotacji Ministerstwa Kultury trafi „w drodze do 30-lecia organizacji wydarzeń promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej” do Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które otrzyma na ten cel w ciągu trzech lat łącznie 750 tys. zł (po 250 tys. zł rocznie). Dodatkowo Stowarzyszenie otrzyma również 125,5 tys. zł na nagrody SWK FENIKS 2023 i Mały FENIKS 2023. (…)

https://kultura.onet.pl/ksiazki/ministerstwo-kultury-przyznalo-dotacje-od-kilku-lat-ida-na-imprezy-katolickie/1yrw1ey

 

Skip to content